Válasz ZolAnd
#264 számú posztjára
Megtisztelsz a kérdéseddel, és javaslom hogy a többiek is mondják el erről a véleményüket.
Szerintem felesleges külön topik, bárhol lehet dumálni a főzéstechnikákról....ezekkel a topikokkal mindig úgy járunk hogy elkezdünk dumálni valamiről, és elterelődik a szó. A következő beírásban pedig valaki éppen azt kérdezi majd meg amit 2 hozzászólással előtte valaki éppen leírt...csak ismered a mondatot..."nem akarom visszaolvasni az egészet".....
De abban igazad van hogy ezeket jó lenne valahol együtt látni.
Írd csak nyugodtan a tapasztalataidat ha meg akarod osztani. Van aki blogot ír, van aki csak hozzászólásokat.
A TV-ben láttam csak ezt a módszert, ahol összecsomagoltak pl.céklát zöldségekkel és fűszerekkel, levákumolták és alacsony hőfokon "főzték", de érdekes volt hogy a pontos hőfokon tartás mellett fontos volt a főzési idő is annak érdekében hogy a zöldségek megfelelően roppanósak maradjanak. Ugyanabban a műsorban láttam azt is hogy vákumozás nélkül felcsavarták a halat amit előzőleg libamájjal megtöltöttek és folpackkal összeszorítva feltekertek, majd ezt az egészet fóliába csomagolták (olyan volt mint egy nagy szaloncukor) és szintén alacsony hőfokon (65 fokon) megfelelő ideig "főztek".
Ez már szép konyhatechnika.
Ehhez nekem nincs eszközöm (hőfokmérős edény és vákumozó), de nem érzem a hiányát sem.
Van ellenben olyan módszerem, amivel szintén viszonylag alacsony hőfokon olaj és zsír nélkül lehet húst sütni, az ötlet nem az enyém, csak háziasítottam. Fűszerezett kettőbe hajtott sütőpapírokat vagy abból készült zacskókat árulnak már több gyártótól.
Saját konyhámban is bele tudom tenni a fűszerezett csirkemellet vagy zöldséget a magam által összetűzött vagy összehajtott sütőpapírba, és ha ezt bármilyen edénybe felteszem a tűzre nagyon kis lángra, nagyon jó eredményt tudok elérni, és garantáltan olaj mentesen!
Ez az alacsony hőfokú főzés szerintem jó módszer, ha belegondolunk egy egyszerű húsleves is akkor jó ha lassan és soká fő kis lángon, a szakács pedig tudja mi és mikor kerüljön bele hogy minden egyszerre főjön meg.
Az alacsony hőfok és a vastag aljú fémedény a titka a rántottának is, amit nem a mi "keverős" módszerünkkel, hanem csak a palacsintához hasonló egybesütéssel készítünk el és szigorúan fedővel! Meg is fordíthatjuk ugyanúgy mint a palacsintát...de ennek van sok formája a különböző zöldségekkel variálva....a lényeg az alacsony hőfok, és a megfelelő edény. (Próbáltam ezt elkészíteni a legújabb kerámia (tapadásmentes) bevonatú edényemben, de nem működött, ehhez csak a vastag aljú sütőedény a jó, aminek nincs semmi bevonata.)
Ha már a TV került szóba, szintén egy főzőműsorban láttam a rizsfőzést ami úgy kezdődik hogy olajon megfuttatjuk a rizst! Miért futtatjuk? Olaj nélkül a vízzel és fűszerrel (esetleg zöldséggel) letakarva lassú tűzön simán megfő ha kétszeres mennyiségű vízzel felteszem, sőt elég csak forrásig melegíteni alá, a tűz elzárható, a melegvíz teszi a dolgát.
Gyakran futok bele új konyhatechnikákba, vagy új kalóriakímélő kajákba, mert nyitott vagyok erre. Itt van ez a "Fitt ételek tárháza" blog, (amit már ajánlottam itt valakinek,) ma olvastam a "bolognai" címszó alatt hogyan lehet tésztát készíteni utifűmaghéjból. Ki fogom próbálni ez világos :) Kíváncsi leszek az eredményre mert tésztaimádó vagyok, el is készítem magamnak durumlisztből, képes vagyok 80g lisztet vízzel kigyúrni és kinyújtani ha enni akarok. Akárhogy is nézem, a liszt az liszt marad akkor is ha nem búzából készült, akkor is ha nincs benne tojás. Ez az alternatíva hogy tojásfehérjével, vízzel és utifűmaghéjjal próbáljak tésztához hasonló ételt elkészíteni, még nem jutott eszembe.
Na, ez most hosszú lett, de ez jutott eszembe.