Válasz Koncs
#8099 számú posztjára
Szia!
Néztem már én is pár appot, de eddig mindig visszatértem a saját magam által összeállított programhoz. Az a baj ezekkel, hogy nem tudod mérni a fejlődést, egyik programról ugrálsz a másikra, de nem biztos, hogy fogsz vele erősödni egy idő után (az elején szépen lehet). Mivel csináltat mindent és mindent viszonylag gyorsan kell végezni és időre (nem ismétlésre), így nagyobb a sérülés veszélye is. A gyakorlatok egy jó részét kukáznám. Nincs nagy értelme millió szögből dolgoztatni egy izmot, ha előtte nincs egy alap edzettség.
Erősítő edzésnek szoktam mondani amiket csinálok, de az elején még nyilván nem éri el azt a szintet, de később már igen. A gyakorlatok szintjeit leírom, de olyan progressziót/regressziót válassz, amit meg bírsz csinálni szabályosan (ha tanulod a mozdulatsort, akkor legyen minél könnyebb, hogy ne az intenzitásra kelljen fókuszálni).
A gyakorlatokat úgy végezd, hogy 2 sorozat könnyű intenzitású gyakorlat(minél könnyebb, az adott gyakorlatszint max. felével). Aztán 3-4 sorozat a tényleges gyakorlattal. Ismétlésszámban a könnyebb gyakorlatokból 30-40 ismétlés, a nehezebbekből 10-20 ismétlés (de azok még most nincsenek benne ebben a rendszerben, úgy túl hosszú lenne a komment). 1 ismétlés 3-5 mp-ig tartson.
- Guggolás: támaszos guggolás (vagy térdmagasságban vagy mellmagasságban támaszkodsz, így tudod lejjebb venni a terhelést a lábról), később guggolás vállszéles terpesszel úgy, hogy a feneked érintse a bokádat (tehát bőven vízszintes alá kell guggolni), aztán mehet összezárt sarkakkal. Ez a középszint, majd később lehet erre építkezni. A térdeid a leereszkedés során egy vonalban legyenek a lábfejeiddel (enyhén kifelé fordítva is szabályos még). Ha alacsonyabb vagy, akkor a térded ne menjen a lábujjaid vonala elé. Leereszkedésnél lélegezz be, felfelé tolásnál ki. Célzott területek: láb, fenék, derék.
- Lábemelés: földön fekve nyújtott lábbal, kezeiddel magad mellett, a derekad a talajhoz szorítva, vállad, hátad is leszorítva, fejed is a földön. Ezt úgy tudod elérni, hogy feszíted a feneked, nyújtod a gerincet (mintha kötéllel húznának a fejed irányában) és feszíted a hasat. Ezt a feszítést végig a gyakorlat alatt meg kell tartani. Amikor emeled fel a lábad akkor lélegzel ki, amikor ereszed, akkor be. A legkönnyebb gyakorlata a térdfelhúzás, amikor felhúzod 90 fokig a térded és utána teljesen kinyújtod lábad úgy, hogy a sarkaid a levegőben maradjanak 2-3 cm-rel a talaj fölött. Egy fokkal nehezebb, ha 45 fokban van hajlítva a lábad, a legjobb, ha teljesen nyújtva (ehhez már hajlékonyság is kell). Ha megy a teljesen nyújtott lábas, akkor lehet majd nehezíteni és ez az alapszint. Célzott területek: alsó hát, has, láb.
- Fekvőtámasz: vállak előre leszorítva és előre nyomva. A pozíció a klasszikus fekvőtámasz, tehát a teljes tested egyenes, a hasad, feneked, combod, vállad, hátad feszítve, hogy tényleg egyenes legyen. A derekadat úgy kell tartani, mint a lábemelés esetében. Leengedés közben a könyökeidet tartsd a tested mellett, max. 45 fokban kifordítva. Amikor leereszkedsz, akkor szívod be a levegőt, amikor tolod vissza magad, akkor fújod ki. Először lehet egy mellmagasságú, később egy derékmagasságú, azután egy térdmagasságú emelvényen végezni úgy, hogy a kezeid vannak az emelvényen. Az alapszint, amikor a földön van, később ezt majd lehet nehezíteni. Célzott területek: mell, tricepsz.
- Vízszintes húzás: befekszel egy rúd vagy bármilyen stabil tárgy alá, ahol van hely és meg tudod fogni. A legjobb, ha van egy gyűrűd vagy egy TRX szalagod, amit rögzíteni tudsz, mert ott könnyebb állítani a szögeket. A kezeddel megfogod a rudat. Amikor fekszel be alá, közben lehúzod és hátra tolod a vállad. Amikor teljesen alatta vagy, akkor megfeszíted az egész testedet a fekvőtámasznál leírt módon, a könyökeid pozíciója szintén ugyanolyan legyen. Amikor húzod magad felfelé, akkor fújod ki a levegőt, amikor ereszted magad vissza, akkor szívod be. Itt is a szögekkel kell játszani: kezdj 60 fokban, és ereszkedjen a kezed egyre lejjebb, így lesz 45 fok, 20 fok, aztán vízszintes. Az alapgyakorlat, amikor a lábad egy emelvényen van és a húzás tetején vagy vízszintes pozícióban. Ha gyűrűn csinálod, akkor a tenyered tőled elfelé nézzenek, amikor ki van nyújtva a karod, a felhúzás pillanatában viszont a két tenyered egymással szemben legyen. Célzott területek: hát, bicepsz.
Ezek az alapok, ha érdekel a többiről is írhatok vagy ajánlhatok videókat/könyvet is, ott jobban le vannak ezek írva a gyakorlatok, de össze kell ollózni ezeket, mert egyikben az egyik dolog jobb, másikban a másik.
Ha közvetlenül csinálsz két gyakorlatot egymás után, az kardiónak sem utolsó. Az elején még nem ajánlott. Úgy érdemes végezni a 4 alapgyakorlatot, hogy bemelegítesz mind a 4 típusból a könnyebb gyakorlatokkal, aztán köredzés-szerűen végzed őket. Ez azt jelenti, hogy fekvőtámasz után vízszintes húzás, ami után guggolás, majd lábemelés; ha teljes testes edzésként végzed (így is lehet az elején, csak akkor heti 3 edzés marad egy héten). A gyakorlatok között 3-5 perc pihenő, a sorozatok között 1-3 perc pihenő elég. Ha kevesebb kell, az nem baj, de akkor is legyen meg min. 30 mp. Ha már jól betanultad a gyakorlatokat, akkor lehet közvetlenül párosával csinálni: fekvőtámasz utána közevetlenül vízszintes húzás pihenő nélkül, aztán guggolás után közvetlenül lábemelés pihenő nélkül, egyedül a kettő között kell tartani 1-3 perc szünetet. Ez így kardiónak sem utolsó. Ha az erőre és a formára akarsz rámenni, akkor viszont kellesz a 3-5 perc pihenőidő (a nehezebb gyakorlatoknál mindenképpen).
Először a gyakorlatok mozgását tanuld be, utána lehet növelni majd az ismétlésszámokat (az elején 30-40 ismétlésig, az alapgyakorlatoknál 20-ig). Betanulásnál kezdésnek 10 ismétlés már elég, de nagyon koncentrálj a feszítési pontokra és a légzésre, mert ezeknek alapnak kell lenniük a későbbi gyakorlatoknál.
Ha megy a 4 alapgyakorlat: fekvőtámasz földön, vízszintes húzás, lábemelés teljesen nyújtott lábbal fekve és guggolás teljes mozgástartományban, akkor lehet bővíteni a dolgokat, addig viszont érdemes csak ezeket gyakorolni. A túl sok gyakorlat felesleges, mert nem tudsz jobban erősödni tőle, már pedig a formásodáshoz megkezdéséhez elég ennyi is.
Az első pár hétben nem fogod kihajtani magad teljesen a tanulás miatt, de később majd ez vissza fog jönni; emiatt az elején fokozott hangsúlyt fektess a megfelelő kalória-, víz- és makrotápanyagok bevitelére.
Az ízületek így minimális terheléssel vannak mozgatva, erősödsz is lassan. Ízületvédőt pedig mindenképpen szedj, mert megéri. Legalább egy olyat, ami glükozamint, kondroitint és MSM-et tartalmaz. Hosszú távon meghálálj a tested. Fűszerként pedig alap legyen a kurkuma, napi 2-3 gramm bőven elég belőle (a fűszereknél az őrölt verziósat vedd, mert a bolti kapszulás az gyengébb és drágább).